Eğitimler / Seminerler

Çocuk Resimlerinin Klinik Değerlendirmede Kullanımı

Eğitimin Amacı: Çocuk çizimleri onların iç dünyalarını yansıtırken, kişilerarası ilişkilerini, kırgınlıklarını, korkularını- endişelerini, duygularını ve ruhsal problemlerini ortaya çıkararak bizim onları anlamamızı sağlar. Çocuk resimleri alanda çalışan psikologlar, psikolojik danışmanlar ve çocuk gelişim uzmanları tarafından çocuklar için teşhis ve tedavi sürecini hızlandırabilmelerine, çocukların duygusal ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmelerine destek olması ve bazı ipuçlarını ön değerlendirmede daha kolay elde edebilmeleri için kullanılmaktadır.

KİMLER KATILABİLİR?

Üniversitelerin PDR, Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji mezunları, bu bölümlerin 3.ve 4. sınıf öğrencileri, master ya da doktorası Psikoloji ya da Psikolojik Danışmanlık bölümü olanlar, Aile Danışmanları, çocuk gelişim uzmanları.

Anne Baba Okulu- Anne baba Eğitim Seminerleri

Çocuk ve gençlerin günümüzde ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olarak yetişmeleri önemlidir. Günümüzde ebeveynler çocukların ruhsal gelişimleri başta olmak üzere: davranış bozuklukları, dikkat problemleri, kaygı problemleri ve öfke kontrolü gibi birçok alandaki gelişimleri daha yakından incelemektedir.

Ruhsal işleyişleri hala oluşmaya devam eden dinamik bir yapı olması nedeniyle çocuklar, hem oldukça hassas hem de dönüştürülebilir bir esnekliğe sahiptirler. Bu süreç zarfında gerek çocuk gerekse ergen anne babalarına rehberlik edebilmek ve ruhsal açıdan çocukların kendilerini iyi hissedebilmelerine yardımcı olmak için ebeveynlerine ayrıca danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti

Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi

Eğitimin İçeriği:

Porteous Labirentleri Testi: Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: . Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.

Okula Hazırlık Testi (OHT):6 yaş 4 ay öncesinde anasınıfında zorlanma yaşayan ve ilkokula başlamasında tereddüt edilen çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir.

Peabody Resim Kelime Testi: . Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.

Gesell Gelişim Figürleri Testi:Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer.

Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi:  Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır.

Frankfurter Dikkat Testi:5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir.  Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti

Bilgi Paylaşım Toplantıları

Bilimsel ve profesyonel/mesleki gelişimini sağlayacak eğitim toplantıları.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti

Doğuma Hazırlık , Bebek Eğitimi

Hamilelik özel bir süreçtir; beden değişimlerinden ruhsal dönüşümlerine uzanan bu yolda anne ve baba adaylarının iç dünyalarında kimi zaman farklılık gösteren hayaller oluşur. Doğacak olan bu minik varlığı düşünmek ve konuşmak ona sunulacak olan ruhsal alanın en önemli öğelerinden biridir.

Bebek düşüncesi her bireyde farklı içsel bir uyanışı harekete geçirir. Her anne çocuk ilişkisinin olumlu ve olumsuz yanları vardır, bunlar bireyin iç dünyasında gizlidir. Bu süreci bebeğinizle birlikte sağlıklı bir rehberlik eşliğinde tamamlayabilmek anne adaylarımıza doğum sürecinde bebekle iletişim ve ilk doğum anında kurulması gereken bağ, bebeğe yaklaşım konusunda rehberlik almak isteyen anne adaylarımız bu eğitime katılabilir.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti

Psikoeğitim- Ebeveyn Toplantıları

Çocukların gelişimlerini takip edebilmek ve ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olarak yetişebilmeleri için özellikle 0-6 yaş döneminde ebeveyn rehberliği çok önemlidir. Çocuk yetiştirmek zor bir süreçtir. Her çocuk öncelikle tekdir ve biriciktir, bu nedenle yaşadıkları sorunlarda çocuklara özgüdür.

Anne babalar bazı durumlarda kendilerini çaresiz hissederek ne yapacaklarını bilemez duruma gelirler. Ailelerin bu gibi durumlarda bir uzmandan psikoeğitim alması, çocuğunuzla yaşadığınız sorunlara bir uzman eşliğinde çözüm bulmak sorunun çözülmesinde sizlere çok kolay yardımcı olacaktır. Çocukların yaşadığı sorunlar sadece onların yaşadığı sorunlar gibi gözükse de aslında ailenin sorunudur. Ebeveynler için organize edilen bilgi paylaşım toplantılarıdır.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti

Anne Çocuk Oyun Grupları

Çocukların en iyi ifade dili oyundur. Yaşamlarındaki hayal kırıklıkları, öfke, travmalar ve kaygıları oynadıkları oyunlarla ifade bulur.. Oyun çocukların dilidir, onların dilini anlayabilirsek onları daha iyi anlarız. Ebeveyn çocuk oyun gruplarında ebeveynler çocukların oyunlarında,  oyuncaklarıyla daha güvenli bir ortam oluşturarak yeni deneyimler keşfetmesi, duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade etmesini sağlar.

Bu programda anne babalar çocuklarıyla özel bir şekilde oyun oynamayı keşfederek, çocuğa yaklaşımlarında birçok yeni teknikler öğrenerek” seni anlıyorum, sana değer veriyorum” mesajlarını oyunda çocuğa ileterek, çocuğun kendisini daha iyi hissetmesini sağlamayı öğreneceklerdir.

Eğitimci :  F. Yağmur ÇELİK-      Uzman Klinik Psikolog- Çocuk Ergen Terapisti