Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme güçlüğü, zihinsel bazı aksaklıklar sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.  Öğrenme güçlüğü, bir eksiklik ya da hastalık olarak görülmemeli, farklı ya da özel bir durum olarak değerlendirilmelidir. Sözlü ya da yazılı iletişimi anlama ve kullanma alanında, okuma, yazma, dinleme, konuşma, dikkat verme, işlem yapma gibi durumlarda yetersizlik görülmesiyle yaşanan öğrenme problemidir. 

Özel öğrenme güçlüğü, herhangi bir işitme, görme, zeka yetersizliği ya da kültürel, ekonomik ve çevresel eksiklikler nedeniyle ortaya çıkan bir durum değildir. Kişinin zekası normal ya da normalin üzerinde olmasına rağmen, çocuğun yaşına uygun eğitimi algılamada güçlük çekmesi olarak ortaya çıkar. Bu özel öğrenme güçlüğüne disleksi adı verilmektedir. Dislektik kişilerde öğrenme yolu diğer insanlara göre farklı bir işleme yöntemi ile algılamaya müsaittir. Bu sebeple verilen eğitimin şekli, dislektik olan kişilerin beyinlerinde gereken bilgi işleme sisteminde ilerlemede yetersiz kalmaktadır. 

Özel Öğrenme Güçlüğünden Kormayın

Özel öğrenme güçlüğünü belirlemek için yapılan görüntülemeler ışığında tespit edilmiştir ki, dislektik kişiler bilgiyi farklı şekilde sıralıyor, okumayı farklı şekilde organize ediyor ve işliyorlar. Bu nedenle, normal öğrenme prensibine sahip beyinleri eğitmede kullanılan yöntemler, bu kişiler üzerinde etkisiz kalıyor ve kişi öğrenme konusunda zorluk yaşıyor. 

Öğrenme güçlüğünde eğer okuma konusunda eksiklik varsa disleksi, işlem konusunda bir eksiklik varsa diskalkuli ve yazma konusunda güçlük çekiliyorsa disgrafi olarak adlandırılır.

Eğer çocuğunuzda öğrenme güçlüğü varsa bilmelisiniz ki birçok başarılı bilim insanı, iş insanı ve sanatçı özel öğrenme güçlüğü yaşamaları yanında son derece başarılı olmuşlardır. Bu isimlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Thomas Edison, Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Mozart, Leonardo da Vinci, Beethoven, Winston Churchill, Henry Ford,  Agatha Christie…

Özel Öğrenme Güçlüğü Nasıl Fark Edilir?

Disleksi, doğumla birlikte gelen bir öğrenme bozukluğu olduğu halde, ilk belirtileri okul eğitiminin başlamasıyla fark edilir. Özel öğrenme güçlüğü çekenler okul döneminde yaşıtlarından daha geç öğrenme eğilimi gösterirler ve okuma, yazma konusunda güçlük yaşarlar. Bu güçlüğün belirtilerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Birbirinin simetrisi ya da tersi olan harf ya da rakamları yanlış yazma (9- 6,b- d gibi)
 • Birbirine benzer harf ve sayıları birbirinin yerine kullanma ya da ters çevirme ( E- 3, 23- 32 gibi), kelimeleri atlayarak okuma, heceleri yer değiştirme
 • Sessiz harflerin yerini değiştirerek yazma ( bakla – balka yazmak gibi), sıkça yazım hatası yapma
 • Tek bir satır içinde düzenli olarak yazamama, uzun zaman harcayarak okuma ve yazma
 • Yaşıtları kafadan işlem yaparken elle sayarak işlem yapmak, çarpım tablosunu öğrenememek,
 • Saatleri bilmemek önemli belirtiler arasında yer almaktadır. 

Okul Öncesi Özel Öğrenme Güçlüğü Fark Edilebilir Mi?

Özel öğrenme güçlüğü genellikle okuma ve yazma öğrenilirken fark edilen bir durumdur. Lakin eğer çocuklar dikkatli gözlenirse, okul öncesi dönemlerde de bu durum fark edilebilir. 

Bu belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Yaşıtlarından sonra konuşmak
 • Çok kelime öğrenememek
 • Söylenenleri bir kere de anlamada sorun yaşamak
 • Kavramları öğrenememek
 • Sayma sırasında düzenli gidememek
 • Gün ay ve mevsimleri öğrenememek ya da sırayla sayamamak
 • Sağ ve solunu dolayısıyla yönleri karıştırmak
 • Tek başına giyinememek ve soyunamamak
 • Bağcıkları bağlayamamak
 • Düğme ilikleyememek
 • Kalem ve kaşık tutmakta zorlanmak
 • Elini kullanacağında hangisiyle hareket edeceğine hızlıca karar verememek.

Anne ve Babalar Bu Durum Karşısında Ne Yapmalıdır?

Öncelikle bu durumun bir eksiklik ya da hastalık olmadığını iyice anlamanız ve ona göre davranmalısınız. Unutmayın çocuğunuz sadece farklı şekilde algılıyor ve öğreniyor. Bu yüzden çocuğunuza okuma ve yazma konusunda yardımcı olurken, sabırlı davranmalı ve geç algılamasının elinde olmadığını unutmamalısınız. 

El kullanımını hızlandırmak için çeşitli aktiviteler yapmalısınız. Ödevlerini bitirmesi konusunda çocuğunuza aceleci davranmamalı, yardımcı olmalı ve fazlaca zaman ayırmalısınız. Çocuğunuzun daha iyi öğrenebilmesi için daha çok ilgiye ve yardıma ihtiyacı olduğunu dikkate alarak, kişi sayısı az sınıfları bulunan okulları tercih etmelisiniz. Öğretmenine durumdan bahsetmeli ve okulda sorun yaşamamasını sağlamalısınız. 

Özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda aynı zamanda dikkat eksikliği, depresyon, kaygı bozukluğu, hiperaktivite gibi durumlarda eş zamanlı seyredebilir. Böyle durumlarda doktorunuz bu etkilerin hafifletilmesi için ilaç tedavisi uygulayabilir. 

Yorum Yazın